PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=867454}

Fallout

7,9 26 877
ocen
7,9 10 1 26877
7,8 10
ocen krytyków
Fallout
powrót do forum serialu Fallout

Jedna z postaci mówi gwarą śląska. Co prawda śląski nie został jeszcze uznany za oficjalny język, ale ładny ukłon zrobili w stronę Ślązaków.

ocenił(a) serial na 8
Krexx

I tu się mylisz. Po cichutku rząd ryżego uznał śląski za oficjalny język, ale o tym "wolne" media zapomniały donieść. Opcja niemiecka trzyma się mocno, sypnęli KPO to mają, w końcu za coś płacą.

ocenił(a) serial na 6
Krexx

Od strony językowej śląski to zespół gwar tworzących dialekt języka polskiego. Nawet niemieccy i czescy językoznawcy tak uważają oraz profesor Miodek, rodem z Tarnowskich Gór. W tym serialu faktycznie mamy coś brzmiącego jak śląskie słowa, bo tłumacz nie bardzo wiedział jak z tego wybrnąć.

ocenił(a) serial na 7
Krexx

W sensie kto niby mówi po śląsku? W sensie śląski-angielski?
Czy nie ogarnąłeś, że to lektor za osobę trans mówi swoje WOKE: "przyszłom", "zrobiłom" itd.?
Ale typie, to nie jest gwara śląska! :D

Damian_Boj

na i przyszedł pan maruda, niszczyciel dobrej zabawy i pogromca uśmiechów dzieci

ocenił(a) serial na 7
ReveAnge

Ejj, dobra, wytłumaczcie mi... Z tym "śląskim" to jest żart, którego nie wyłapałem?
Bo gdzieś indziej też się spotkałem z "gwarą śląską", w kontekście wyśmiewania mowy "woke", więc coś czuję, że mogłem wtopić ;)
Czasem się człowiek gubi, jest tyle imbecyIstwa, że nie zdziwiło mnie, że ktoś na poważnie myśli, że to śląski. :D

Damian_Boj

Tak, to był żart. Gwara bezosobowców przypomina gwarę śląską z tymi -om na końcu wyrazów. Tak jakoś nam się skojarzyła ich gadka ze ślunskim narzeczem.

ocenił(a) serial na 8
Damian_Boj

To Ty nie ogarnąłeś oczywistego żartu xdd

Krexx

Osobiście uwazam, że w polskich serialach rolę "czarnych" powinni spełniać Tatarzy, Łemkowie, Kaszubi czy Ślązacy (szczególnie Ci ostatni, bo nie czuję się reprezentowana).

ocenił(a) serial na 4
Krexx

Nie ma takiego języka walić hanysow

Krexx

Piękne XD

Krexx

Ponieważ to nie jest język, tylko zespół gwar, mających zresztą pod wieloma względami więcej wspólnego ze staropolskim niż powszechnie stosowana polszczyzna. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones