PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10032723}

Anatomia upadku

Anatomie d'une chute
7,4 26 870
ocen
7,4 10 1 26870
7,5 49
ocen krytyków
Anatomia upadku
powrót do forum filmu Anatomia upadku

Bo tak jest, gdy staramy się odnaleźć prawdę o jakiejkolwiek relacji pomiędzy dwojgiem ludzi. To tak złożona materia, tak wielopoziomowa, tak ukryta nawet dla samych partnerów, że proste: "winny/a", "niewinny/a" prawie nigdy nie jest tą właściwą odpowiedzią.
Rzadko kiedy mówimy tym samym językiem (symbolicznie ani Sandra, ani Samuel nie mówią w swoim ojczystym języku) i zbyt często tę samą sytuację widzimy diametralnie inaczej, ze swojej perspektywy, jesteśmy ślepi na drugą osobę (symboliczna wada wzroku Daniela).
Porywający, niezwykle inteligentny dramat psychologiczny i wspaniała kreacja Sandry Hüller.

Agatonik

"jesteśmy ślepi na drugą osobę (symboliczna wada wzroku Daniela). " - i to by było na tyle w kwestii odnajdowania prawdy...

ocenił(a) film na 6
Agatonik

No ale ważne jest kto jest winny. Lewaczko. Sandra zabiła i uniknęła odpowiedzialności.

ocenił(a) film na 9
lukarian1313

A skąd w tobie ta pewność? I co moja "lewackość" ma do tego?

ocenił(a) film na 8
Agatonik

nie odebrałem nigdy Agatonik jako lewaczki, raczej osoby o pewnym rodzaju wrażliwości

ocenił(a) film na 4
MocnyVito

Albo teraz kpisz, albo jesteś ślepy niczym młodych bohater omawianego filmu.

ocenił(a) film na 8
Bokciu

nie kpie, moze to kwestia zdefiniowania "lewackości"

ocenił(a) film na 8
Agatonik

Bardzo dużo ma do tego, bo oto oskarżoną i winną rozpadu związku, a w jakimś sensie całej tragedii jest kobieta LGBTQIP i nagle okazuje się, że trudno jest znaleźć prawdę o relacji dwojga ludzi. A jakby oskarżonym był biały mężczyzna hetero, a do tego chrześcijanin, to zaraz by się jedynie słuszna prawda znalazła i oczywistym byłoby, że winny jest szowinistyczny męski seksizm i patriarchalizm, opresyjna męska przemocowość, obskurantyzm i religijny homofobiczny fanatyzm.

ocenił(a) film na 9
aklekot

Niczym nie poparte, oprócz uprzedzeń, hipotezy.

ocenił(a) film na 8
Agatonik

Proponuję, żebyś przeczytała losowo wybrane np. 20 ze swoich licznych komentarzy i uczciwie wobec samej siebie odpowiedziała, czy to nam pewno ja mam uprzedzenia i to niczym nie poparte :)

ocenił(a) film na 9
aklekot

Zawsze możesz być ode mnie lepszy

ocenił(a) film na 7
aklekot

Prawda!

ocenił(a) film na 9
lukarian1313

Nie, nie jest ważne. Ważna jest możliwość udowodnienia winy, a nie wina jako taka. Podobało mi się pokazanie pracy adwokata, którego w ogóle nie powinno interesować, czy jego klient popełnił przestępstwo czy nie. Jego rolą jest przygotowanie i prowadzenie linii obrony.

ocenił(a) film na 9
Agatonik

Świetna recenzja, w punkt :)

ocenił(a) film na 8
Agatonik

Pełna zgoda.

SH przypomina (nie tylko z wyglądu) Cate Blanchett, ale chyba jest nawet lepsza.
Ciekawe zdjęcia, wciągający scenariusz i gra. Widać też pracę z dźwiękiem, ale pewnie ludzie oglądający na telefonie czy laptopie tego nie dostrzegą.
W czasie filmu pomyślałem, że nawet pies zagrał lepiej niż w niejednym filmie, a potem dowiedziałem się, że dostał nagrodę :)

ocenił(a) film na 7
Agatonik

Absolutnie nie zgadzam się z takim ujęciem filmu. To jest dramat sądowy, ale też scenariusz ma wszelkie cechy kryminału, więc jednak ważne jest, kto był sprawcą tego czynu. I jest to poza wszelką wątpliwością Sandra. Rzadko angażuję się emocjonalnie w filmy, ale tutaj wraz z postępem akcji coraz mniej sympatii wzbudzała we mnie ta postać, bardzo sugestywnie zagrana przez Hüller.

ocenił(a) film na 9
Stefan_Zyskowski

To jest przede wszystkim dramat psychologiczny. Kwestia winy jest tu zdecydowanie drugorzędna.

ocenił(a) film na 7
Agatonik

Absolutne nie, wina jest bardzo ważna!

ocenił(a) film na 9
Stefan_Zyskowski

Zgadzam się, że kto był sprawcą czynu jest tu ważne. Ale moim zdaniem dość jasno jest sygnalizowane, że to było samobójstwo.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones